ULA
Zarejestrowany: 18-03-2008 10:47 .
Posty: 6183 IP:
2009-09-09 11:19:34
W dniu 9 września 2009 roku obchodzony będzie po raz dziewiąty w Polsce Światowy Dzień FAS. Z tej okazji Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Olsztyn zapraszają do udziału w dniu 12 września (sobota) na spotkanie edukacyjne pod hasłem „Nie Piję Za Jego Zdrowie", które odbędzie się w Olsztynie w Kamienicy Naujacka przy ulicy Dąbrowszczakó 3 w Sali Kameralnej w godzinach 13.00-15.30.
Spotkamy się na nim ze specjalistami oraz wszystkimi, którym nieobojętne jest zdrowie przyszłych mam i ich dzieci. W ramach spotkania uczestnicy będą mogli porozmawiać ze specjalistami: położną, ginekologiem, terapeutą o profilaktyce i diagnozie Płodowego Zespołu Alkoholowego. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii „ Kobieta w ciąży”. Jedną z atrakcji będzie pokaz mody „ Pamiętaj by o siebie dbać” oraz ćwiczenia jogi dla przyszłych mam. Patronem Honorowym działań z okazji IX Światowego Dnia Fas jest Prezydent Miasta Olsztyn.
Płodowy Zespół Alkoholowy (ang. FAS: Fetal Alcohol Syndrome) jest zespołem uszkodzeń rozwojowych u dzieci, związanych z piciem alkoholu przez ciężarne matki. Kobiety planujące dziecko lub spodziewające się go nie powinny pić alkoholu. Tylko zachowując całkowitą abstynencję kobieta w ciąży eliminuje ryzyko wystąpienia FAS u swojego dziecka.
Płodowy Zespół Alkoholowy (FAS, PZA) należy do grupy fizycznych i umysłowych schorzeń wrodzonych. Jego objawy to np.: wady rozwojowe (m.in.: serca i stawów), uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaburzenia neurologiczne, opóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznego, zaburzenia zachowania, niedorozwój umysłowy, nadpobudliwość psychoruchowa. Skutkiem tych nieprawidłowości mogą być u dziecka trudności z uczeniem się, koncentracją uwagi, pamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemów, brak koordynacji ruchowej i zaburzenia mowy. Uszkodzenia typu FAS mają wpływ na rozwój intelektualny oraz społeczny także w okresie dorastania i po osiągnięciu dorosłości.
Przypuszcza się, że nawet kilkanaście tysięcy dzieci rocznie rodzi się z poalkoholowym uszkodzeniem płodu (FAS). Liczba ta jest skutkiem braku świadomości na temat uszkodzeń płodu wywołanych alkoholem zarówno wśród kobiet jak i specjalistów.