W skrocie:
ACTA jest międzynarodowa umowa, napisana tajnie przez rzady kilku państw i czlonkow dużych firm, ma na celu ochrone praw tych drugich wszelkim kosztem.
Dluzej:
ACTA jest dobrze opisana na polskiej Wikipedii. Artykuł jest przejrzany, wszystko jest poparte zrodlami (które swoja droga rowniez zawierają ciekawe informacje). Ciekawsze fragmenty:
Szczegóły dyskutowanych zmian miały pozostać tajne, co nie zapobiegło jednak serii przecieków w 2008, 2009 i 2010 r.
Poza stronami rządowymi, treść umowy była konsultowana z komitetem doradczym, złożonym z przedstawicieli dużych korporacji amerykańskich.
16 grudnia 2011 Rada Unii Europejskiej przyjęła porozumienie w sprawie ACTA. 18 grudnia 2011 Rada Unii Europejskiej opublikowała krótką wzmiankę o przyjęciu ACTA na stronie 43 komunikatu prasowego na temat rolnictwa i rybołówstwa.
Przyjęcie ACTA przez Radę UE zostało dokonane w okresie polskiej prezydencji. „Proces ten był jednym z priorytetów Ministerstwa Gospodarki realizowanych podczas przewodnictwa Polski w Radzie UE.”
Generalnie to wszystko napisane i uzgodnione przez polityków i wielkie media, bez naszego udziału...
Z powodu głosów krytyki Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym zaprzecza doniesieniom o rzekomej tajności obrad.
...co jednak nie przeszkadza KE klamac w żywe oczy.
Co do treści samego porozumienia:
W uzasadnionych wypadkach sądy cywilne mogą zastosować środki tymczasowe w postaci przejęcia kontroli nad dowodami rzeczowymi bez wysłuchania drugiej strony.
Strony zobowiązują się do skutecznego dochodzenia i egzekwowania praw własności intelektualnej w sytuacjach transgranicznych. W ramach tych postanowień kontroli podlegają przesyłki każdej wielkości oraz (fakultatywnie) bagaż osobisty podróżnego.
Tak, tak - wystarczy tylko "uzasadniony przypadek" (czyt. oskarżenie), aby przeszukano i skonfiskowano nam osobisty bagaż podręczny na lotnisku.
Ochrona prawna obejmuje w szczególności środki techniczne stosowane do zabezpieczania nagrań prawnie zastrzeżonych. Ich nieupoważnione obchodzenie albo rozpowszechnianie umożliwiających to technologii powinno spowodować podjęcie odpowiednich czynności prawnych. Podobnej ochronie podlegają elektroniczne informacje o zarządzaniu prawami.
Odpowiednimi czynnościami prawnymi może być n.p. kara wiezienia, za, powiedzmy, skopiowanie płyty CD na odtwarzacz MP3, jeśli płyta jest "zabezpieczona" przed kopiowaniem.