Guzki krwawnicze, potocznie hemoroidy, ma każdy z nas, żylaki odbytu tylko niektórzy. Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią i pełnią niezwykle ważną funkcję. Uszczelniają kanał odbytu, a wraz z mięśniami zwieraczami pozwalają panować nad oddawaniem stolca i gazów.
Żylaki odbytu mogą przytrafić się niezależnie od wieku. Sprzyja im siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej. Cierpią na nie osoby jeżdżące konno, ślęczące przy komputerze, kolarze, kierowcy.
Żylakom odbytu sprzyja również ciąża i związane z nią zmiany hormonalne. Ponadto rosnący płód uciska niekiedy na układ żylny, utrudniając odpływ krwi, i upośledza czynność jelit. Czasem silne parcie podczas porodu prowadzi do powiększenia się guzków. Po porodzie hemoroidy mogą się same zmniejszyć i nie wymagają leczenia.
Aby nie dopuścić do rozwoju choroby hemoroidalnej, trzeba przestrzegać kilku zasad: unikaj zaparć; prowadź aktywny tryb życia , nie siedź długo, a jeśli wymaga tego praca, wybierz twarde krzesło i rób krótkie przerwy na rozprostowanie kości; wykonuj ćwiczenia polegające na ściskaniu pośladków, jak podczas wstrzymywania wypróżnienia; spędzaj w toalecie tyle czasu, ile jest to niezbędne – zbyt długie napinanie mięśni brzusznych przeciąża układ żylny; dbaj o higienę; noś bawełnianą bieliznę;
Gdzie szukać pomocy? Do kogo iść? Do lekarza pierwszego kontaktu – do proktologa potrzebne jest skierowanie. Im wcześniej tym lepiej.