Każdy z nas od czasu do czasu odczuwa zawroty głowy. Łączą się one z brakiem równowagi, mogą być odczuwalne jako wirowanie, kołysanie, uczucie spadania lub ściągania w bok.
Jeśli trwają przez chwilę, nie są powodem do zmartwień, jeśli jednak przydarzają się regularnie a towarzyszą im i inne objawy, wówczas warto sprawdzić co powoduje zawroty głowy, ponieważ mogą one oznaczać, iż w organizmie dzieje się coś niedobrego. Zawroty głowy stanowią około 5 – 7% wizyt u lekarzy. Problem ten dotyczy około 20% ludzi w wieku produkcyjnym, ale nasila się wraz z wiekiem.
Niezrównoważony błędnik Zawroty głowy mogą być oznaką kłopotów z błędnikiem. Błędnik jest częścią ucha wewnętrznego i odpowiedzialny jest za zmysł słuchu i równowagi. Jeśli błędnik nie funkcjonuje prawidłowo, wówczas pojawiają się zawroty głowy.
Jedną z chorób łączących się z niewłaściwą pracą błędnika jest choroba lokomocyjna. Jest to choroba nie wymagająca leczenie, należy jedynie łagodzić jej symptomy poprzez przyjmowanie odpowiednich leków przed podróżą. Choroba lokomocyjna jest nadmiernym pobudzeniem błędnika, reagującym na raptowne przyspieszanie lub hamowanie, które wiążą się z podróżą samolotem, statkiem lub samochodem.
Inną przyczyną zawrotów głowy wiążących się z błędnikiem jest zapalenie ucha środkowego. Stan zapalny może objąć błędnik, a także nerw słuchowy. Wówczas zawroty głowy nasilają się podczas ruszania głową, poza tym pojawia się dzwonienie w uszach, pogorszenie słuchu oraz mdłości. Choroba wymaga leczenie antybiotykami.
wp.pl
Czy powyższy artykuł odpowiada na pytanie... skąd biorą się zawroty głowy... i co Wy myślicie na ten temat