Rezolucja powstała z inicjatywy Szwedki Cariny Hägg. Ma podkreślać, że klauzula sumienia - możliwość odmowy wykonania legalnego zabiegu aborcji ze względu na przekonania - dotyczy tylko poszczególnych lekarzy czy pielęgniarek. Nie mogą zaś powoływać się na nią szpitale, zostawiając pacjentkę bez pomocy.
Projekt rezolucji wzywa kraje Rady Europy, by wprowadziły u siebie procedury, które pozwolą pacjentkom skorzystać z prawa do aborcji, jeśli zabiegu odmawia im lekarz prowadzący.
Impulsem dla posłanki Hägg była sprawa Alicji Tysiąc. Polscy lekarze odmówili przeprowadzenia aborcji, mimo że ciąża była zagrożeniem dla jej zdrowia. Hägg zbadała stosowanie klauzuli sumienia w publicznych placówkach zdrowia innych krajów Rady Europy. Powstał raport z zaleceniami, jak stosować klauzulę przede wszystkim w przypadku przerywania ciąży i eutanazji (tam, gdzie jest ona legalna). - Nie chcę debaty na temat liberalizacji prawa do aborcji w Radzie Europy, bo to byłoby bez szans. Natomiast domagam się, by wszędzie stosowano prawo. Także w Polsce - mówi Hägg. Źródło