Nocne budzenie się dziecka może mieć wiele przyczyn. Różne powody dominują w kolejnych miesiącach, latach życia. Części z nich głównie u dzieci małych możemy nie poznać nigdy.
Szczególnym zaburzeniem snu są zmory nocne- inaczej koszmary senne.
Czym charakteryzują się zmory nocne?
Zmory nocne występują w tej samej fazie snu, co marzenia senne. Powodują one nagłe wybudzenie dziecka. Dziecko zrywa się, siada, jest przestraszone, często płacze, ale niezależnie od pory nocy jest w pełni przytomne. Niektóre dzieci strach przykuwa do łóżka, inne z krzykiem na ustach poszukują bliskich, chętnie tulą się do rodziców, rodzeństwa, lub ukochanego pluszaka. Taka forma kontaktu wyraźnie je uspokaja. Dziecko może prosić o pozostanie w sypialni rodziców do rana, ale w zasadzie nie nalega. Pytane rano o nocne wydarzenia dokładnie wszystko pamięta. Jest w stanie opowiedzieć treść koszmaru, który je obudził, a wspomnienia są szczegółowe i bardzo wyraziste. Początkowa niechęć do snucia opowieści wynika z realności przeżyć. Treść takiego koszmaru nierzadko układa się w długie, przerażające marzenie senne. Dziecko opowiadając nocną historię nie od razu nabierze do niej dystansu, wszak wraz ze wspomnieniami wracają „potwory”.
Co jest przyczyną koszmarów nocnych?
W zasadzie pytanie powinno brzmieć „Co bywa przyczyną nocnych koszmarów?”.
Zmory nocne mogą mieć źródło w lękach i niepokojach dnia poprzedniego. W miarę rozwoju dziecka z dnia na dzień rozluźniają się kontakty z matką. Dziecko staje się bardziej samodzielne, co jest źródłem cennych doświadczeń, ale również niepewności, które czasem w porze nocnej wracają w postaci koszmarów.
Fakt, że zmory nocne częściej trapią dzieci niż dorosłych wynika częściowo z natury snu. Dziecko więcej czasu niż dorosły spędza w fazie snu głębokiego, na który przypadają marzenia senne oraz omawiane nocne zmory.
Czy koszmary nocne są chorobą?
Koszmary nocne występują u dzieci stosunkowo często. Kiedy pojawiają się sporadycznie. nie traktujemy ich jako choroby. Natomiast jeśli powtarzają się, dziecko czuje się nimi zagrożone, boi się zasypiania, należy poszukać zasadniczej przyczyny i opracować terapię.