Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-04-25 15:29:46
Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu
Ból pleców dotyczy przede wszystkim odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego kręgosłupa. Przyczyną dolegliwości może być proces zwyrodnieniowy, który obejmuje krążki międzykręgowe. Są to elastyczne struktury zbudowane z kolagenu. Starzenie się organizmu powoduje ich uszkodzenie i przesuwanie się. Ból pleców jest także wynikiem ich przeciążenia, nieodpowiedniej postawy ciała, urazów, wad anatomicznych, a także obciążeń związanych z ciążą. Więcej na ten temat można przeczytać na portalu HelloZdrowie.
Pojawienie się bólu pleców powinno skłonić do wizyty lekarskiej w celu poznania przyczyny dolegliwości. Podstawowym badaniem jest zdjęcie rentgenowskie (RTG) kręgosłupa lub tomografia komputerowa. Następnie wdraża się odpowiednie leczenie farmaceutyczne i fizykoterapeutyczne. Warto jednak wypróbować także inne sposoby na ból pleców.
Fizjoterapeuci proponują różne rodzaje masażu pleców, które można wykonać w celu złagodzenia bólu. Ta forma leczenia przede wszystkim obniża napięcie mięśniowe, a także przyspiesza regenerację i poprawia elastyczność mięśni. Odpowiednią metodę masażu zawsze wybiera specjalista, uwzględniając rodzaj i przyczynę problemu. Najczęściej wykonywane są: masaż klasyczny, powięzi, głęboki i masaż specjalnym wałkiem.
W łagodzeniu dolegliwości bólowych pleców szczególną rolę przypisuje się ćwiczeniom. Dzięki nim zmniejsza się napięcie w mięśniach i kształtuje się prawidłowa postawa ciała. Gimnastykę można wykonywać samodzielnie w domu po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą. Ważne jest, aby zestaw ćwiczeń został dobrany odpowiednio do schorzenia, ponieważ ich złe wykonywanie może pogłębić ból.
Za najskuteczniejszą uważa się metodę McKenzie. Jest to zestaw ćwiczeń, które zostały specjalnie opracowane w celu leczenia bólu pleców. Polegają na powtarzaniu ruchów czynnych w różnych płaszczyznach. Ćwiczenia wykonuje się głównie w pozycji leżącej.
Zdecydowana większość przypadków bólu pleców jest spowodowana nieprawidłową pozycją. Dotyczy to przede wszystkim osób, które przez długi czas pracują przy komputerze lub taśmie produkcyjnej. Skutecznym rozwiązaniem na złagodzenie dolegliwości i zapobieganie ich ponownemu pojawieniu się jest systematyczne wykonywanie ćwiczeń rozciągających. W tym celu dobrze sprawdzi się duża piłka lub specjalne taśmy. Można wypróbować także jogę.
Ponieważ około ⅓ doby człowiek spędza w łóżku, osoba, która zmaga się z bólem pleców, powinna zastanowić się nad zakupem odpowiedniego materaca. Zapewni on prawidłową pozycję podczas leżenia, a także zminimalizuje napięcie i ucisk w najbardziej narażonych na to miejscach. Na dolegliwości bólowe kręgosłupa polecane są przede wszystkim materace średnio twarde lub te wykonane z elastycznej pianki, która dopasowuje się do kształtu ciała.
Na ból pleców poleca się stosowanie ciepłych okładów. Wyższa temperatura powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu substancje odżywcze są szybciej dostarczane do uszkodzonych tkanek. Ciepło sprzyja również rozluźnieniu mięśni. Ten rodzaj terapii należy stosować 2–3 razy dziennie przez około 20 minut.
Szczególnie polecaną aktywnością, która pomaga na ból pleców, jest pływanie. Sprzyja ono odciążeniu kręgosłupa, a także zrelaksowaniu i zmniejszeniu dyskomfortu związanego ze wzmożonym napięciem mięśni przykręgosłupowych. W zależności od lokalizacji bólu wskazane są następujące techniki pływackie:
Osoby, które nie potrafią pływać, także powinny korzystać z zajęć na basenie. Mogą wybrać jacuzzi lub aerobik wodny.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.