W Polsce podobnie jak w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Japonii aromaterapia zdobywa coraz większą popularność. Czym jest i w jaki sposób przekonuje do siebie ludzi?
Aromaterapia to inaczej leczenie zapachami. Znana jest od bardzo dawna, a pierwsze wzmianki o niej pochodzą z czasów sumeryjskich (ok. 3000 p.n.e) i dotyczą mieszanek receptur roślinnych, m.in. tymianku i mirtu. Zastosowanie olejków eterycznych jest bardzo różnorodne: od niwelowania stresu, odprężenie, pobudzenie pracy mózgu, poprzez leczenie przeziębienia ( np. olejek eukaliptusowy, miętowy), aż do leczenia bólu głowy, bólów menstruacyjnych, a nawet leczenia trądziku. Posiadają m.in. właściwości antyseptyczne, które mogą wspierać terapię antybiotykami. Olejki eteryczne mogą służyć także jako afrodyzjaki (drzewo sandałowe, szałwia muszkatołowa, olejek rozmarynowy, a nawet tak popularny cynamon).
Badania które przeprowadzono w Japonii, wskazują że, olejek cytrynowy rozpylony w biurze spowodował zmniejszenie ilości błędów podczas pracy przy komputerze o 54%. Badania wykazały również przydatność stosowania innych olejków eterycznych w biurze: zapach miętowy polepsza koncentrację, zmniejsza zmęczenie i łagodzi bóle głowy, zapach jaśminu stymuluje elektryczną aktywność mózgu, zaś zapach lawendy ją uspokaja.
Olejki można wprowadzać do organizmu za pomocą układy oddechowego tzn. inhalacji, kadzidełek bambusowych, pot-pourri (kompozycja z płatków kwiatów, liści, suszonych owoców, nasączona wonnymi olejkami), a także poprzez skórę- masaż, kąpiel, kompresy.
Współczesna medycyna uważa, że aromaterapia daje jedynie efekty placebo. Dopuszczają jednak ją jako kreatora nastrojów lub jako wziewne metody medycyny konwencjonalnej. Badania w Vancouver w 2000 r. wykazują że, skuteczność aromaterapii jest nie większe niż środków placebo.
Na pytanie czy jest skuteczna nie jestem w stanie odpowiedzieć. Terapia ta ma zarówno swoich zwolenników (których przybywa), jak i przeciwników (w szczególności medycynę konwencjonalną). Czas pokaże którzy z nich mieli rację.
źródła: Wikipedia, aromaterapia.pl