Opublikowany przez: Familiepl 2021-06-11 07:44:39
Autor zdjęcia/źródło: Barszcz Sosnowskiego/Unsplash.com
Barszcz Sosnowskiego został sprowadzony do Polski z terenów byłej ZSSR i planowano, aby był jedną z wielu roślin pastewnych dla zwierząt hodowlanych. Jednak szybko wycofano się z tego pomysłu, gdy pracownicy zajmujący się jego uprawą zaczęli doznawać groźnych poparzeń. Roślina ta jest jednak nadal spotykana w parkach, łąkach i na polach, a kontakt z nią jest niebezpieczny zwłaszcza dla dzieci. Latem jest jest jej sezon, dlatego warto szczególnie uważać, gdzie bawią się nasze dzieci.
Barszcz Sosnowskiego to wysoka roślina, która może mieć nawet 3,5 metra wielkości, a średnica jej łodygi dochodzi do 10 cm. Barszcz Sosnowskiego na samej górze na niewinnie wyglądające drobne, białe kwiatki.
Mimo ciekawego wyglądu, roślina ta jest bardzo niebezpieczna dla ludzi. Kontakt z nią może się skończyć silnymi oparzeniami 2 i 3 stopnia. Barszcz Sosnowskiego zawiera bowiem furanokumaryny, które podczas kontaktu z promieniowaniem UV wywołują w skórze silne dermatozy i poparzenia.
Oparzenia u dzieci w wyniku kontaktu z Barszczem Sosnowskiego mogą się pojawić po kilkudziesięciu minutach nawet do dwóch godzin. Jednak w ciągu doby się nasilają powodując powstawanie bąbli, a w konsekwencji nawet ran lub martwicy skóry.
Jednak roślina ta może poparzyć nie tylko skórę, ale nawet drogi oddechowe, czy tez oczy dziecka. Dzieje się tak na skutek wydzielanych przez nią olejków eterycznych.
Jeśli skóra dziecka miała kontakt z barszczem Sosnowskiego, skórę należy przemyć chłodną wodą z mydłem. W przypadku dzieci zawsze zalecana jest w takich sytuacjach konsultacja z lekarzem, który oceni oparzenia i wybierze najlepszy sposób ich leczenia. Po poparzeniach należy również przez jakiś czas unikać ekspozycji skóry dziecka na promieniowanie UV, ponieważ po kontakcie z barszczem Sosnowskiego staje się ona na nie nadwrażliwa.
CZYTAJ TEŻ >> Co pyli w lipcu 2021? Sprawdź kalendarz pylenia 2021
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.