Opublikowany przez: monika.g 2015-03-24 14:03:32
Czy ksiądz może odmówić udzielenia chrztu?
Tak, może odmówić. Tak to nazywamy, ale może po prostu stwierdzić, że nie ma wystarczających warunków czy gwarancji, że to dziecko chociaż w minimalny sposób będzie wychowywane w duchu wiary. Wtedy sakrament nie ma sensu. Wolę jednak mówić o odłożeniu chrztu, niż całkowitej odmowie. Odłożeniu do momentu, gdy rodzice przygotują się wewnętrznie albo do momentu, gdy dziecko będzie większe i samo poprosi o sakrament chrztu.
To znaczy, że chrzest można przesunąć do dużo późniejszego wieku np. 10 czy 15 lat?
Można przesunąć do każdego wieku. W praktyce jest tak, że przed przyjęciem Pierwszej Komunii Świętej jeżeli rodzice nadal chcą, aby dziecko przyjmowało sakramenty, a jest jeszcze nie ochrzczone to wtedy chrzest się odbywa. Skoro przez tyle lat jest w nich pragnienie życia religijnego, a z drugiej strony dziecko jest już na tyle świadome, że może samo rozwijać w sobie ducha wiary to wtedy bardzo często udziela się chrztu przed Pierwszą Komunią Świętą.
Zdarza się również, że dorosłe osoby wychowane w rodzinach niewierzących proszą o chrzest. Brałem udział w chrzcie dorosłego, czterdziestoletniego mężczyzny, który się nawrócił. Nie miał żadnych sakramentów i poprosił o chrzest, który oczywiście otrzymał. Zdarzają się nawet jeszcze starsze osoby.
Czyli osoby nie posiadające żadnego sakramentu chcąc np. wziąć ślub kościelny muszą przyjąć po kolei wszystkie sakramenty?
Tak, najpierw jest chrzest. Jeśli dotyczy osoby dorosłej to jest do niego oddzielne przygotowanie, inne niż w przypadku dzieci. Takie osoby przeważnie są przygotowywane wspólnie, zbierane w jednym kościele i chrzczone również razem.
Jeśli chrzest dotyczy dziecka to rodzice muszą również przygotować się do chrztu?
Rodzice w sensie formalnym powinni uczestniczyć w spotkaniu przygotowującym do samej ceremonii Chrztu Świętego. Takie przygotowanie w większej parafii powinno być permanentne, czyli jeśli chrzest kilkorga dzieci jest raz w tygodniu to kilka dni przed nim powinno być przygotowanie rodziców i chrzestnych. Natomiast jeżeli są to małe parafie, gdzie chrzest wypada raz na kilka tygodni organizowane jest albo indywidualne przygotowanie, albo spotkania zbiorowe z kilku parafii.
Jak wygląda przygotowanie do chrztu?
Poruszane są głównie zagadnienia czym jest chrzest, do czego się zobowiązujemy w sakramencie chrztu jako rodzice czy jako chrzestni, a co w zamian otrzymujemy, na końcu omawia się również przebieg ceremonii. Dla księdza jest to okazja, aby z daną rodziną porozmawiać, poznać ją i jej nastawienie do wiary.
W czasie mszy ksiądz pyta rodziców o co proszą dla swojego dziecka, wtedy przeważnie pojawia się odpowiedź „o chrzest”. Co można jeszcze odpowiedzieć?
Są inne odpowiedzi, można prosić o wiarę, o przyjęcie do kościoła, o miłość, o życie wieczne.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.05.17 15:37
I dla mnie to ważny sakrament. A za nim są kolejne..
ewewita1383 2015.03.25 21:40
Chrzest jest naprawdę bardzo ważnym sakramentem w życiu dziecka ,ale i jego rodziców biologicznych i chrzestnych ,a najważniejsze ,że rodzice zobowiązują się Bogu ,że dziecko pełną siłą doprowadzą do wiary -a niejednokrotnie po przyjęciu Chrztu Świętego -czekają do następnej uroczystości Komunii Świętej i zapominają ,że zawarli przymierze i obiecali wierzyć ,a dzieje się inaczej -to przykre !!! Dla mnie Chrzest moich pociech ,to ciągła droga z Nimi do Boga !!! Chrzestni są ,ale to Rodzice powinni dać przykład i całym sercem trwać w tym ,że Pakt z Bogiem ma rozwijać się codziennie :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.