Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria 2015-01-06 23:51:34
Czym różnią się tzw. potówki od wysypki? Dlaczego noworodek wciąż cierpi na kolkę? Skąd ona się bierze? A pleśniawki? Tyle pytań i wątpliwości. Kochani! Przede wszystkim pamiętajcie, że w tym małym ciałku Waszego dziecka tworzy się układ odpornościowy, a sam organizm swoim trybem nauczy się pokonywać nie groźne infekcje. Naturalnie cały czas powinniśmy trzymać rękę na pulsie i gdy zaobserwujemy u naszego dziecka niepokojące objawy, niezwłocznie zwróćmy się po poradę do lekarza.
Czkawka u noworodka
Czkawka jest najczęstszą dolegliwością malucha. Jaki jest jej powód pojawienia? Czkawka może pojawić się z powodu nie dojrzałego jeszcze układu nerwowego. Albo może odczuwać zimno (radzimy sprawdzić temperaturę karczku) lub połknął zbyt dużo powietrza podczas picia mleka.
Jak możemy mu pomóc?
Zaproponujmy mu ssanie piersi lub kilka kropel wody- takie sposoby najczęściej pomagają.
Kiedy możemy się zaniepokoić?
Jeśli czkawka utrzymuje się całymi godzinami warto udać się na wizytę do lekarza. Długotrwale utrzymująca się czkawka może być powodem chorób takich jak np. zapaleniem płuc i opłucnej, schorzeniami układu pokarmowego, urazami klatki piersiowej lub problemami neurologicznymi.
Kolka u noworodka
Kolkowe bóle brzucha zaczynają się zwykle około trzeciego tygodnia życia, a ich ataki pojawiają się najczęściej wieczorami. Przyczynami kolki mogą być różne; najczęstszym jej powodem jest niedojrzały układ pokarmowy. Spokojnie, zwykle problem mija sam pod koniec pierwszego półrocza życia Malucha.
Jak możemy pomóc Szkrabowi?
Kolka w żaden sposób nie wpływa na rozwój dziecka. Gdy malec bardzo płacze, ułóż go na brzuszku/ lub w takiej pozycji noś na rękach. Ułatwi to pozbycie się gazów w jelitach. Bardzo pomaga również masowanie brzuszka, położenie na niego ciepłej pieluszki. Na niektóre Maluchy działa również kąpiel.
Jeżeli zauważysz, że ataki kolki pojawiają się często, przypilnuj by po każdym posiłku Maluchowi odbiło się powietrze (gdy zalega w brzuszku, pojawia się kolka).
Kiedy możemy się zaniepokoić?
Jeśli ataki są bardzo silne i zdarzają się często warto wybrać się na wizytę do lekarza. Pomoże on ustalić ich przyczynę; może on wyeliminować alergię na białko krowiego mleka lub nietolerancję laktozy. Zalecane wówczas będzie specjalnie żywienie maluszka.
Pleśniawki u maluszka
Pleśniawkami nazywamy białe plamki, pojawiające się na dziąsłach, podniebieniu i języku. Zazwyczaj wywołują je infekcje grzybicze, rozprzestrzeniające się poprzez ssanie piersi lub smoczka.
Jak możemy pomóc Szkrabowi?
Bardzo często zdarza się, że znikają same, jednak mogą utrudniać malcowi połykanie. Tutaj również warto sięgnąć pomocy lekarza w celu uzyskania odpowiednich preparatów, które pomogą dziecku.
Ropiejące oko u noworodka
Ważną rzeczą jest przemywać oczka dziecka; wykonujemy to wacikiem nasączonym solą fizjologiczną przesuwając go z zewnętrznego kącika do wewnętrznego (nigdy odwrotnie).
Kiedy możemy się zaniepokoić?
Gdy oko często jest zaropiałe z dużą ilością wydzieliny. Objawy te prawdopodobnie wskazują na niedrożność kanalika nosowo-łzawego. Gdy przemywanie nie przynosi znacznej poprawy, warto zasięgnąć pomocy lekarza. Zostaną przepisane kropelki do oczu. Stosowany jest także czasem zabieg udrożniania kanalika.
Zaparcia u noworodka
Niektóre dzieci karmione piersią robią kupkę raz dziennie, a nawet rzadziej. Jeśli nasze dziecko jest uśmiechnięte i pogodne nie mamy się czego obawiać. Gdy jednak zauważycie, że maluszek nie może zrobić kupki – jest to zapewne zatwardzenie. Zwykle tego typu kłopoty kończą się wraz z wprowadzeniem do diety smyka jak na przykład: owoców, zupek, soków.
Co robić, gdy noworodek ma zaparcia?
Najlepszym i najłatwiejszym sposobem jest gimnastyka (zginanie nóżek w kolanach), masaż brzuszka. Do picia radzimy podawać napar z rumianku.
Kiedy iść z noworodkiem do lekarza?
Jeśli to nie pomaga i dziecko często ma zaparcia. Mogą być spowodowane wadami rozwojowymi (zwężenie odbytu) lub niedojadaniem.
Wysypka u noworodka
Potówki zazwyczaj przybierają postać drobnych pęcherzyków z płynem lub czerwonych grudek. Ich źródłem pojawienia się jest najczęściej przegranie malucha, a także niewystarczająca pielęgnacja delikatnej skóry.
Co zrobi, gdy pojawią się potówki?
Bardzo pomogą kąpiele z dodatkiem krochmalu, czyli mąki ziemniaczanej lub z niewielkim dodatkiem nadmanganianu potasu. Zwracajmy dużą uwagę na temperaturę w mieszkaniu jak również kontrolujmy temperaturę ciała malucha.
Trądzik noworodkowy
Na twarzy malucha (głównie na policzkach i nosku) może pojawić się trądzik noworodkowy w postaci pojedynczych czerwonych krostek. Są one widoczne szczególnie pod wpływem wysokiej temperatury. Pojawienie się trądziku noworodkowego jest związane z nadmierną produkcją wydzieliny, która zatyka mieszki włosowe. Po kilku tygodniach, gdy stężenie hormonów unormuje się, trądzik zniknie.
Mamy nadzieję, że rozwialiśmy kilka waszych rozterek i trapiących Was myśli dotyczących objawów drobnych dolegliwości naszego malca.
A jakie są Wasze domowe sposoby na pokonanie utrapień Maluszka?
POROZMAWIAJMY NA FORUM>>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.