Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-03-02 12:07:44
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Migrenowe bóle głowy ujawniają się u ludzi w różnym wieku, nawet u dzieci poniżej 12. roku życia. U większości osób mają charakter rodzinny. Częściej występują u kobiet niż u mężczyzn. Wielu pacjentów, borykających się problemem nawracających co jakiś czas bólów głowy, nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma do czynienia z migreną. Nie konsultują się z lekarzem, a objawy łagodzą doraźnie, przyjmując leki przeciwbólowe ogólnie dostępne bez recepty. Przy uporczywych i częstych atakach migreny można jednak wdrożyć działania profilaktyczne, które pomogą skutecznie złagodzic nie tylko ból głowy, ale i inne dolegliwości. I chociaż trudno jest je całkowicie wyleczyć i wyeliminować z życia, można zmniejszyć liczbę i intensywność ataków.
Głównym objawem migreny jest ból głowy:
Migrena może trwać od 4 do nawet 72 godzin (nieleczona lub leczona nieskutecznie). U części pacjentów może występować z tzw. aurą. Objawy aury to m.in. migoczące mroczki, zygzaki przed oczyma, niekiedy nawet problemy z prawidłowym widzeniem. Rzadziej mogą ujawniać się zaburzenia czucia (mrowienie, drętwienie), mowy, równowagi, osłabienie itp. Te symptomy zwykle trwają od ok. 15 do 60 minut, a po ich zakończeniu pojawia się ból migrenowy. Bywa, że pacjenci mają ataki z aurą lub bez aury, czasami pojawia się sama aura bez bólu migrenowego.
W czasie bólu migrenowego pacjenci odczuwają zwykle inne dolegliwości. Najczęściej są to nudności i/lub wymioty, a także światłowstręt (fotofobia), nadmierna wrażliwość na światło (fonofobia) i zapachy (osmofobia). Na szczęście nie trzeba się ich obawiać, bo chociaż są nieprzyjemne, to jednak mijają wraz z bólem i nie wykazują żadnych powikłań czy ubytków.
Nudności mogą pojawiać się już w fazie zwiastującej migrenę i mają swoje źródło w jądrach pnia mózgu i strukturach podkorowych. Stanowią stały składnik bólu migrenowego, który ogranicza możliwość prawidłowego połykania. Może również uniemożliwiać właściwe wchłanianie i przystanie leków przyjmowanych w celu uśmierzenia dolegliwości. Z kolei nadwrażliwość na światło, dźwięki i zapachy przyczynia się do zwiększenia intensywności bólu i dodatkowo pogłębia złe samopoczucie.
Zaleca się, aby osoby, u których powtarzają się ataki intensywnego bólu głowy wraz z objawami towarzyszącymi, skonsultowały się z lekarzem. Jeśli będzie to konieczne, specjalista zaleci odpowiednie leczenie doraźne, np. leki przeciwbólowe, przeciwwymiotne lub/i uspokajające. To bezpieczniejsze rozwiązanie niż samodzielne przyjmowanie środków farmaceutycznych.
W ramach działań profilaktycznych kluczowe znaczenie odgrywa zmiana stylu życia, a przede wszystkim regularny odpoczynek, wysypianie się, aktywność fizyczna, przebywanie na świeżym powietrzu, unikanie stresu, odpowiednia dieta. Wskazane jest też stosowanie ziół w postaci naparów, herbat czy olejków eterycznych.
Ziołowe herbaty lub napary, np. z melisy, imbiru, miłorzębu, szałwii, można pić zarówno regularnie, jak i w chwili wystąpienia objawów migreny. Oprócz tego warto zastosować olejki eteryczne lub preparaty z ekstraktów ziołowych do nacierania czoła, karku i skroni. Delikatny masaż pomaga łagodzić dolegliwości, działa odprężająco i odświeżająco, pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Więcej na Amol.pl.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.