Opublikowany przez: monika.g 2016-11-15 17:41:14
Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ Suchość w gardle
Suchość w gardle najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura powietrza znacznie się obniża, a w pomieszczeniach używane jest ogrzewanie. Powoduje to wysuszanie powietrza, co wpływa również na śluzówki. Wysuszone gardło staje się łatwym celem dla bakterii i wirusów, które w tym czasie bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Nadmierna suchość w ustach może prowadzić zatem do wielu infekcji, a także do próchnicy zębów, stanów zapalnych dziąseł oraz przykrego zapachu z ust.
Bardzo często suchość w gardle oprócz warunków zewnętrznych powodują leki np. przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne, antyhistaminowe, neuroleptyki i przeciwlękowe. Do suchości gardła mogą prowadzić też używki takie jak narkotyki, kawa czy papierosy. Może być ona również związana ze zbyt małą ilością śliny. Wydzielanie śliny pobudza żucie bezcukrowych gum o kwaśnym smaku, ssanie kostek lodu, mrożonych owoców lub tabletek z witaminą C. Suchość w gardle może powodować także odwodnienie wywołane przez gorączkę, wymioty lub biegunkę w przebiegu infekcji. Aby nie dopuścić do rozwinięcia się stanów chorobowych zastosuj domowe metody nawilżenia gardła.
Płukanki z ziół - mięta pieprzowa, porost islandzki i imbir pobudzają wydzielanie śliny. Aloes, tymianek, prawoślaz i werbena działają przeciwzapalnie i antyseptycznie, zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów. Przy suchości gardła nie stosuj jednak szałwii, bo wysusza ona śluzówki. Nie płucz gardła również solą, która także powoduje pogłębianie się suchości.
Inhalacje olejkami eterycznymi – szczególnie sosnowym, eukaliptusowym i tymiankowym. Dobrze nawilżają one gardło i górne drogi oddechowe, a dodatkowo ułatwiają oddychanie, bo oczyszczają zatkane zatoki.
Mleko z miodem – w podgrzanym mleku rozpuść łyżeczkę miodu i łyżeczkę masła. Pij raz dziennie, najlepiej na noc. Tak przyrządzone mleko działa rozgrzewająco i nawilżająco.
Syrop z cebuli – nie tylko nawilża, ale także łagodzi suchy, uciążliwy kaszel oraz dezynfekuje gardło. Wystarczy drobno posiekać cebulę, zasypać 2-3 łyżeczkami cukru i odstawić na co najmniej godzinę, a najlepiej na noc, aż cebula puści sok. Syrop pij po łyżeczce 3 razy dziennie.
Nawilżaj powietrze – najgorszym wrogiem gardła jest suche powietrze, które w sezonie grzewczym jest wszechobecne. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna utrzymywać się na poziomie powyżej 40 %, natomiast temperatura optymalna to 18-20 st. C. Aby nawilżyć powietrze możesz zastosować specjalny elektryczny nawilżacz lub po prostu położyć mokry ręcznik na kaloryferze i wymieniać go gdy wyschnie.
Suchość w gardle i ustach często spowodowana jest odwodnieniem organizmu, czyli zbyt małą ilością spożywanych płynów. Pamiętaj, aby wypijać około 2 do 2,5 litra płynów dziennie, ogranicz też sól kuchenną, której nadmiar prowadzi do wysuszenia. Staraj się jak najmniej denerwować, ponieważ stres powoduje uczucie suchości w ustach. Jeśli powyższe metody nie przyniosą ulgi, a stan suchości, chrypa i podrażnienie gardła będzie się utrzymywać dłużej niż tydzień udaj się do lekarza. Wysuszenie może być spowodowane przez infekcję bakteryjną, którą trzeba leczyć antybiotykiem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sofia542 2017.08.11 17:36
Ja stosuję helsi- pastylki na gardło, które bardzo dobrze nawilżają gardło. Helsi zawiera wyciąg z porostu islandzkiegom, pomaga on łagodzić stany zapalne, chrypkę oraz wszelkie podrażnienia w jamie ustnej.
77.253.*.* 2017.03.13 12:46
mleko z miodem jest idealnym rozwiązaniem na chore gardło. :) u nas, szczególnie w sezonie grzewczym pojawia się problem z suchym kaszlem przez suche powietrze, ale na szczęście ogarneliśmy to po zakupie nawilżacza. Mamy od jesieni oskara od stadler form i różnica jest ogroma
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.