Opublikowany przez: ULA 2012-01-25 13:59:21
Jedni mają pamięć wzrokową, inni lepiej zapamiętują dźwięki. Dlatego nie ma jednej, uniwersalnej metody nauki dla wszystkich… Najlepiej wykorzystywać swoje wrodzone, naturalne zdolności.
Niektórzy podczas nauki do klasówki czy egzaminu, obklejają całe mieszkanie karteczkami z notatkami, inni rysują skomplikowane mapy umysłu, które mają im pomóc przyswoić wiedzę i na dłużej ją zapamiętać.
Niektórzy wolą uczyć się sami, w ciszy i spokoju, inni przy głośno włączonej muzyce, a jeszcze inni w towarzystwie, w niewielkiej grupie. Są osoby, które lepiej przyswajają wiedzę rano, a są też takie, dla których późny wieczór i noc to najodpowiedniejszy czas na chłonięcie wiedzy. Wszystko zależy od typu osobowości i predyspozycji.
Pomogą obrazki i wiersze
Skuteczną i często wykorzystywaną metodą nauki jest mnemotechnika, która pomaga zapamiętywać szczegóły: wzory, daty, nazwiska. W tej metodzie pomaga nam wyobraźnia i szukanie skojarzeń, dzięki którym możemy nadać jakiejś rzeczy nowe znaczenie. Można układać historyjki i rymowanki, w których występują konieczne do zapamiętania i utrwalenia hasła. Im lepiej pracuje nasza wyobraźnia, tym szybciej i efektywniej przyswoimy trudne wzory czy regułki.
Pamiętajmy jednak, że podstawą efektywnej nauki jest zrozumienie — jeśli będziemy rozumieć daną partię materiału, tym szybciej ją przyswoimy. Nie ma sensu wkuwać mechanicznie na pamięć czegoś, o czym nie mamy pojęcia. Taka nauka sprawi, że nie tylko szybciej zapomnimy dany materiał, ale też nie będziemy potrafili wykorzystać wiedzy w praktyce.
Narysuj mapę pamięci
Większość uczniów i studentów podczas nauki wykorzystuje też własnoręcznie zrobione notatki. Ciekawą i szczególnie polecaną ich formą są mapy pamięci, dzięki którym w krótkim czasie można opanować spore partie materiału. Mapy pamięci są niejako słowno-przestrzenną formą rozpisania tematu na rzeczy najistotniejsze. Wzorem dla map jest budowa dendrytów, czyli komórek nerwowych w mózgu, które mają formę wielokrotnie rozgałęzionych drzew.
Jak zrobić taką mapę pamięci? W samym środku musimy umieścić temat, który chcemy opanować i przyswoić. Od niego odchodzą poszczególne gałęzie (punkty) i gałązki (podpunkty). Używamy tylko haseł, rysunków i bardzo kolorowej grafiki — im więcej kolorów, tym mapa pamięci będzie lepiej widoczna.
Wykonanie dobrej mapy wymaga wysiłku, dyscypliny i dobrego zrozumienia tematu, jednak dzięki niej szybko i bez problemu opanujemy materiał. Opracowując mapkę, nasz mózg musi bowiem dokonać odpowiedniej selekcji wiedzy i uporządkować materiał zgodnie ze schematami. Później wystarczy spojrzeć na taką mapkę, a natychmiast uruchomi się nasza pamięć, która będzie podążać w myśl rozrysowanych kanałów.
Szybko, ze zrozumieniem
Kto chce szybko i efektywnie się uczyć, powinien posiąść umiejętność szybkiego czytania. Można się tego nauczyć na różnego rodzaju kursach. Pamiętajmy jednak, że ich efekty są uzależnione od indywidualnych możliwości i predyspozycji kursantów. Nie każdy ma przecież pamięć fotograficzną i nie każdemu taka umiejętność jest potrzebna. Trening szybkiego czytania jest przydatny, gdyż wyrabia zdolność koncentracji, dyscyplinuje wzrok i rozszerza pole widzenia, co dodatkowo aktywizuje mózg. Szybkie czytanie jest więc skuteczne i efektywne, o ile idzie w parze z dobrym rozumieniem tekstu. Jeśli nie będziemy rozumieć tego, co czytamy, nawet przejrzenie książki z prędkością karabinu maszynowego nie pomoże nam zapamiętać, a później odtworzyć jej zawartości. BA
Gimnastyka mózgu
Aby skutecznie i efektywnie się uczyć, warto zadbać o gimnastykę swojego mózgu. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń, by poprawić synchronizację między mózgowymi półkulami, co pozytywnie wpłynie na proces przyswajania wiedzy:
• próbuj świadomie robić lewą ręką, co zwykle robisz prawą (jeśli jesteś praworęczny)
• próbuj rysować i pisać pismem lustrzanym. Podziel kartkę pionowo na pół i po obu stronach obiema rękami pisz to samo słowo, ale w przeciwnych kierunkach
• próbuj wykonywać trzy czynności naraz
• podczas spacerów staraj się obejmować wzrokiem jak największy obszar. Takie poszerzanie pola widzenia skutecznie aktywizuje mózg.
Edukacja.wm.pl
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
31.128.*.* 2018.07.23 12:25
Ja polecam brać coś naturalnego na pamięć wiadomo, że szare komórki też wymagają wspomagania szczególnie przy ciągłej pracy umysłowej trzeba je wzmacniać. [wymoderowano]
31.183.*.* 2016.12.15 17:11
Elo 3...2....0... Może być
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.