Opublikowany przez: monika.g 2019-01-28 18:53:18
Autor zdjęcia/źródło: Kalendarz pylenia 2019 @ pixabay.com
Co prawda nadal mamy zimę, ale bardzo ciepłą i łagodną, co oznacza, że wiosna nadejdzie dość szybko. Większość z nas to cieszy, jednak alergicy wiedzą, że dla nich oznacza to nie tylko radość z dłuższych, cieplejszych dni, ale też zmaganie się z uciążliwymi objawami alergii. Wydaje się, że to tylko zwykły katar, kichanie czy łzawienie oczu, ale gdy trwa przez kilka tygodni, a nawet miesięcy potrafi uprzykrzyć życie i zniechęcić do wiosennych spacerów czy letnich wyjazdów. Aby złagodzić objawy alergii warto przede wszystkim znać aktualny kalendarz pylenia 2019 oraz stosować kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie przykrych objawów.
Za uciążliwe objawy alergii wziewnej odpowiadają krążące w powietrzu pyłki roślin (traw, drzew), grzybów oraz roztocza kurzu domowego. Alergia polega na nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego, który te potencjalnie niegroźne pyłki traktuje jak wrogów i zaczyna zwalczać. Walka organizmu z zagrożeniem objawia się:
Pylenie roślin w roku 2019 rozpoczyna się już pod koniec stycznia i trwa aż do końca listopada, a więc prawie cały rok. W każdym roku jest ono nieco inne i różni się pojawianiem się poszczególnych pyłków nawet o kilka tygodni. Z tego względu warto być na bieżąco i co roku sprawdzać aktualny kalendarz pylenia.
2019 to kolejny już rok, w którym wegetacja roślin wydłuża się z powodu znacznego ocieplania się klimatu. To zła wiadomość dla alergików, ponieważ oznacza, że w powietrzu krąży coraz więcej pyłków i jest coraz mniej dni, które są od nich wolne.
Znając kalendarz pylenia możesz sprawdzić, obserwując reakcje swojego organizmu, na co jesteś uczulony. Zanim udasz się do lekarza sprawdź i zanotuj o jakiej porze roku wymienione powyżej objawy dokuczają Ci najbardziej. Jeśli kichanie i wodnisty katar, bez żadnych innych objawów infekcji, pojawiają się zawsze w połowie marca to możesz mieć alergię na pyłki topoli. Znając kalendarz pylenia jeszcze przed wizytą u specjalisty i wystąpieniem najwyższego stężenia alergenów w powietrzu możesz sobie pomóc stosując leki przeciwhistaminowe, chociaż oczywiście lepiej brać je pod kontrolą lekarza. Jednak dzięki nim unikniesz najbardziej dokuczliwych objawów alergii i nie dojdzie do zaostrzenia jej przebiegu.
Pierwszym alergenem pojawiającym się już pod koniec stycznia jest leszczyna, która pyli do końca marca. Na luty przypada jej najwyższe stężenie.
W połowie lutego zaczyna pylić olsza, a najwyższy poziom jej pyłków pojawia się w marcu.
Marzec i kwiecień to miesiące pylenia brzozy, topoli i olszy, które są najczęstszą przyczyną alergicznego nieżytu nosa i zapalenia spojówek. W tym czasie pojawiają się też alergeny grzybów i pleśni Cladosporium i Alternaria, a ich najwyższe stężenie przypada na miesiące letnie od czerwca do września.
Maj to intensywne pylenie drzew liściastych takich jak dąb oraz nadal brzoza, a także traw i chwastów (pokrzywa, komosa, babka, szczaw). Ich najwyższe stężenie przypada na czerwiec i lipiec.
W czerwcu stężenie pyłków traw, pokrzywy i grzybów jest najwyższe i najbardziej dokuczliwe dla alergików. Rozpoczyna się intensywne pylenie pleśni i grzybów.
Wakacyjne miesiące to kontynuacja najsilniejszego pylenia grzybów i pleśni oraz traw, pokrzywy, bylicy i szczawiu.
Powoli spada stężenie wszystkich pyłków w powietrzu. Występuje jeszcze niskie stężenie pyłków traw, bylicy, babki, pokrzywy i komosy. Alternaria na przełomie września i października osiągają średnie stężenie po czym spada ono do niskiego, ale utrzymuje się aż do początku listopada. Natomiast Cladosporium w październiku osiąga średnie stężenie, ale pyli aż do końca listopada utrzymując się na niskim poziomie.
Znając aktualny kalendarz pylenia 2019 będziesz w stanie przewidzieć i przygotować się na najwyższe stężenie uczulającego Cię alergenu. Według niego zaplanuj swój urlop, aby w czasie najsilniejszego pylenia wyjechać w góry lub nad morze, gdzie jest najmniej alergenów. W tym czasie również:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.