Opublikowany przez:
Familiepl
2022-07-27 12:32:11
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Vitolda Klein on Unsplash
Wiele dziecięcych chorób przebiega z gorączką i podwyższoną temperaturą. Nie zawsze jednak musi ona oznaczać długą chorobę. Kiedy podać dziecku lek na gorączkę a kiedy tego nie robić? Wyjaśniamy.
Kiedy dziecko jest niespokojne, pokłada się i marudzi, warto sprawdzić temperaturę jego ciała. Zwykle podwyższona może oznaczać, że w organizmie dziecka rozpoczął się proces chorobowy. Gorączka zwykle powiązana jest z zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi, ale może się pojawić również w chorobach autoimmunologicznych, podczas ząbkowania, czy w ostrym stanie alergicznym. Jednakże gorączka wywołana ząbkowaniem nie jest stanem chrobowym, ale warto tutaj też rozważyć podaienie leków przeciwgoraczkowych. Kiedy więc podać dziecku lek na gorączkę?
Gorączką u dziecka określamy temperaturę ciała malucha od 38 stopni wzwyż. Niższe wartości, czyli 37-37,9 to stan podgorączkowy.
Kiedy podać dziecku lek na gorączkę? Leki na gorączkę podajemy, gdy temperatura ciała dziecka wynosi 38 stopni i więcej. Po podaniu leku na gorączkę warto obserwować dziecko i sprawdzać, czy temperatura ciała się obniża – powinna być niższa w ciągu godziny.
Kiedy trzeba podać dziecku lek na gorączkę, warto się upewnić, że dobrze zmierzyliśmy temperaturę. Małemu dziecku mierzymy temperaturę w uchu, odbycie, także pod pachą. Dziecku można również mierzyć temperaturę w ustach, ale pomiar ten jest zalecany dopiero od 5 roku życia, kiedy możemy mieć pewność, że dziecko nie będzie gryzło termometru i jest w stanie spokojnie go utrzymać pod językiem.
Kiedy chcemy dziecku podać lek na gorączkę dziecku, pamiętajmy, że prawidłowy pomiar może się wahać w zależności od miejsca pomiaru:
CZYTAJ TEŻ >> Jak sparwdzić, czy dziecko jest odwodnione? TEST
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!