Opublikowany przez: Monika C. 2020-10-12 15:04:42
Autor zdjęcia/źródło: Photo by
Szybko rośnie liczba chorych na COVID-19. Przed jesiennym wzrostem zachorowań ostrzegali naukowcy i lekarze. To dobrze, że większość z nas stara się stosować zalecenia, które mają skutecznie wpływać na liczbę nowych zakażeń. Najważniejszymi z nich są:
Zakrywanie ust i nosa, teraz nawet na otwartej przestrzeni
Utrzymywanie dystansu społecznego, min. 1,5 m
Częste i dokładne mycie rąk
Dezynfekcja rąk
W miejscach publicznych noszenie jednorazowych rękawiczek
Unikanie dotykania twarzy
Pozostawanie w domu przy objawach grypowych lub wskazujących na przeziębienie
Unikanie zgromadzeń i stosowanie się do zalecanej, zmniejszonej liczby osób w komunikacji miejskiej
W miarę możliwości dokonywanie zakupów przez internet
W sklepach stacjonarnych, o ile to możliwe płacenie kartami zbliżeniowo.
Co możemy robić jeszcze, by minimalizować prawdopodobieństwo zachorowania na COVID-19?
Koronawirus przenosi się głównie drogą kropelkową. Bytuje też na również powierzchniach. Mówiąc o kontakcie z przedmiotami, mamy na myśli: klamki, przyciski w windach, terminale płatnicze, poręcze w komunikacji miejskiej i transporcie publicznym, szklanki i naczynia w gastronomii i zakładach pracy oraz pieniądze. Okazuje się, że w 20 stopniach C (temperaturze pokojowej) wirusy na twardych i gładkich powierzchniach mogą przetrwać nawet do 28 dni, czyli dłużej niż do tej pory przypuszczano. Im niższa temperatura tym mikroby mają lepsze warunki do bytowania. Podniesienie temperatury do ok. 40 stopni sprawia, że wirus gonie w ciągu 24 godzin. Dobrym pomysłem jest więc wybieranie najdłuższych i z najwyższą temperaturą programów w domowych zmywarkach. Zaleca się również unikanie, jeśli to możliwe gotówką lub zakładanie rękawiczek. O prawidłowym zdejmowaniu jednorazowych rękawiczek piszemy TU.
>>> Domowa edukacja: KONKURS wygraj kurs języka angielskiego dla dziecka!
Naukowcy przestrzegają przed paniką, jednak z całą stanowczością zachęcają do skrupulatnego przestrzegania higieny. Nie ma potwierdzonego, do tej pory, przypadku zarażenia się koronawirusem poprzez żywność lub opakowanie żywności. Warto jednak zwracać uwagę na częste i dokładne mycie rąk oraz dezynfekowanie powierzchni roboczych, zarówno w biurach, jak i w domu – przynosimy tu różne przedmioty z zewnątrz, a następnie kładziemy je na blatach kuchennych, stołach itp.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.