Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja
A może to raczej my – właściciele czworonogów – mamy kluczowy wpływ na ich umysłowy rozwój? Dziś sprawdzimy, jak to jest z tym psim intelektem.
Poziom inteligencji u czworonogów zależy od wielu czynników. – Psia mądrość bazuje na zdecydowanie bardziej niż u ludzi rozwiniętych zmysłach oraz intuicji. To właśnie dobry węch czy instynktowne zachowania pozwalają zwierzakom zaskoczyć nas swoim sprytem w wielu sytuacjach, a także sprostać stawianym przed nimi zadaniom – mówi Hubert Bukowski, ekspert sklepu zoologicznego NaszeZoo.pl. – Z badań naukowych wynika też, że poziom intelektu zależny jest nie tylko od genów i rasy, ale również od wychowania naszego pupila – tłumaczy Bukowski.
Pies psu nierówny
Wielu badaczy uważa, że przeciętny pies swoją inteligencją dorównuje dwuletniemu dziecku. Znacznie bardziej rozwinięte są natomiast jego umiejętności społeczne. Świat emocjonalny i rozpoznawanie sygnałów niewerbalnych u niektórych psów równe jest poziomowi zrozumienia dziecka w wieku sześciu-dziewięciu lat, a czasem nawet nastolatka. Warto jednak przy tych stwierdzeniach pamiętać, że i owszem, psy są inteligentne, jednak całkiem inaczej niż ludzie interpretują i odbierają nadawane przez otoczenie sygnały. W inny sposób też się ich uczą, dlatego nie możemy porównywać ich umiejętności bezpośrednio do naszych. Często psi intelekt mierzony jest na podstawie liczby słów, które zwierzę rozumie. Przeciętny czworonóg jest w stanie rozpoznać ich około 160, a pies szczególnie inteligentny nawet 250. – Mówi się, że najbardziej inteligentne rasy to border collie, owczarek niemiecki i pudel. Okazuje się jednak, że bardzo trudno jest porównać psią inteligencję tylko ze względu na usposobienie poszczególnych z nich. Nawet w ramach tej samej rasy jeden zwierzak może szybko nauczyć się na przykład tropienia czy aportowania, innemu zaś będzie to przychodzić z trudem – tłumaczy Hubert Bukowski. – W związku z tym pamiętajmy więc, że nigdzie nie jest powiedziane, że zwykły kundelek nie może zostać jednym z najbardziej rozumnych pupili, jakie znamy. Uwarunkowania genetyczne nie przesądzają bowiem w stu procentach o inteligencji naszego zwierzaka. Każdy pies jest skłonny do nauki, a właściciel może rozwijać jego umiejętności przy pomocy różnego rodzaju zabawek edukacyjnych oraz ćwiczeń. Dlatego to od nas w dużej mierze zależy co i jak szybko pojmie psiak – dodaje.
Mądry pies po przeszkodzie
Istnieje wiele sposobów na to, aby podwyższyć IQ naszego pupila i wcale nie trzeba od razu uczestniczyć w profesjonalnych, płatnych szkoleniach. Podczas wspólnie spędzanego z psem czasu doskonale sprawdzą się zabawki edukacyjne. – Gry strategiczne dla zwierząt to nic innego, jak plansze pełne schowków oraz zakamarków, w których ukrywamy przysmaki. Pies, wykorzystując swój węch, szybko je znajduje, jednak ich wydobycie już nie jest takie proste. Pupil musi unieść wieczko, czasem nacisnąć guzik lub coś przesunąć. Nagrodą za dobrze wykonaną czynność są znalezione przekąski – tłumaczy ekspert sklepu zoologicznego NaszeZoo.pl. Warto dla zwierzaka zakupić także zabawki typu Kong, których środek można wypełnić czymś smacznym. Pies z ochotą będzie próbował wyciągnąć to, co tak zachęcająco pachnie.
Dodatkowo aktywni właściciele psów powinni zainteresować się coraz popularniejszymi ostatnio sportami dla czworonogów. Psie dyscypliny takie jak tropienie użytkowe, Agility czy Obedience przyczyniają się nie tylko do poprawy kondycji, ale również sprawiają, że pies uczy się komend, posłuszeństwa oraz odpowiedniego zachowania.
Pamiętajmy też, że nawet krótkie, kilkuminutowe ćwiczenia w domu mogą wyzwolić w naszym psiaku pokłady kreatywności oraz sprytu. Podczas wspólnej zabawy możemy wykorzystać nie tylko specjalistyczne zabawki i gadżety, ale także ulubione przekąski. – Wystarczy na przykład schować je w trudno dostępnym miejscu, ale tak, by pies zobaczył, gdzie je kładziemy. Wtedy możemy zacząć zachęcać zwierzaka do znalezienia smakołyków przy pomocy komendy „szukaj”. Im trudniej je znaleźć, tym większa frajda dla psa, a przy okazji także skuteczniejsza nauka komend i węszenia. Doskonałą i prostą zabawą jest także granie z psem w prosty rebus polegający na przekładaniu przysmaków za plecami z prawej ręki do lewej i sprawdzaniu, jak szybko pies zgadnie, w której dłoni trzymamy jego przekąskę – radzi Hubert Bukowski z NaszeZoo.pl.
Pamiętajmy, że ćwiczenia nie tylko rozwijają psią mądrość, ale również zbliżają właściciela i czworonoga. Im wyżej postawiona poprzeczka oraz bardziej interesujące zadanie do wykonania, tym pies jest bardziej zmotywowany oraz skłonny do nauki.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ:
Zdrowa dieta czworonoga – jak wybrać suchą karmę?
Dbasz o swojego pupila i chcesz, by prawidłowo się rozwijał. Dlatego zwracasz dużą uwagę na jego menu – nie dajesz mu resztek ze stołu i kupujesz suchą karmę, która wydaje Ci się najlepsza. Ale czy wiesz, co tak naprawdę je Twój zwierzak?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.