Opublikowany przez: Paulina22 2014-02-17 18:46:13
Objawy
Infekcja rozwija się bardzo szybko - zazwyczaj objawy pojawiają się w ciągu 24-48 godzin od chwili kontaktu z wirusem.
Wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego wywołane przez rotawirusy charakteryzuje się:
Tym objawom mogą towarzyszyć:
Biegunka oraz wymioty mogą być tak nasilone, że często prowadzą do gwałtownego i ciężkiego odwodnienia oraz istotnych niedoborów pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu dziecka. Jeśli odwodnienie trwa dłużej, może dojść do zaburzeń świadomości i zatrzymania moczu. W takim przypadku jedyną drogą pomocy jest natychmiastowe umieszczenie dziecka w szpitalu.
Leczenie
Swoistego leczenia zakażeń rotawirusowych nie ma. W łagodnej postaci wystarczy doustne uzupełnianie płynów. W leczeniu choroby pomaga także spożywanie jogurtu. Obecnie jedynym sposobem zapobiegania zakażeniom wywołanym przez rotawirusy jest przestrzeganie higieny (staranne mycie rąk, odkażanie muszli sedesu i nocników preparatami zawierającymi podchloryn sodu, stosowanie pieluszek jednorazowych lub wielorazowych wygotowywanych).
W 2006 roku wprowadzono dwie szczepionki przeciwko infekcji rotawirusowej, dla których badania wykazały, że są bezpieczne i skuteczne w leczeniu dzieci. Tolerancja, bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek w zapobieganiu zakażeniom rotawirusowym zostały potwierdzone w badaniach klinicznych przeprowadzonych wśród ponad 130 tys. niemowląt na całym świecie. Były to jedne z największych badań w całej historii szczepień. W badaniach tych wykazano wysoką skuteczność szczepionek w zapobieganiu biegunce rotawirusowej, zwłaszcza tej o ciężkim przebiegu.
W Polsce dostępne są już dwie doustneszczepionki przeciw rotawirusom. Podaje się je dzieciom od 6 tygodnia życia. Szczepionki te różnią się schematem dawkowania - jedna wymaga podania 3 a druga - 2 dawek. Cały kurs szczepień należy zakończyć przed 24-26 tygodniem życia dziecka.
Czy szczepiłyście już swoje pociechy? Miałyście kontakt z tym wirusem?
Zapraszamy na forum.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.