Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Familiepl 2019-03-22 15:37:35
Autor zdjęcia/źródło: Rwa kulszowa @fot. partnera
Rwa kulszowa objawia się ostrym bólem dolnego odcinka kręgosłupa. Przyczyn bólu kręgosłupa wyróżniamy wiele, jednak charakterystyczne dla rwy kulszowej jest promieniowanie kłującego bólu z odcinka lędźwiowo-krzyżowego i pośladka do tylnej powierzchni uda, podudzia, a nawet stopy. Może dotyczyć jednej lub obu kończyn dolnych. Dolegliwości pojawiają się po gwałtownym przeciążeniu kręgosłupa, np. po dźwignięciu ciężaru lub innym nagłym ruchu. Mogą też nasilać się stopniowo. Często poprzedzone są samym bólem krzyża. Niewielkie ruchy kręgosłupa, kaszel czy kichnięcie powoduje pogorszenie bólu. Niekiedy dochodzi do zaburzeń czucia, osłabienia siły mięśni, a nawet zatrzymania moczu, co wymaga pilnej wizyty u lekarza. Choroba dotyczy przeważnie osób po 40. roku życia.
Za pojawienie się charakterystycznych objawów rwy odpowiada nerw kulszowy. Jest to największy nerw naszego ciała. Powstaje on z połączenia korzeni nerwowych wychodzących z kanału kręgowego w dolnym odcinku kręgosłupa skąd biegnie wzdłuż nogi unerwiając ją. W wyniku ucisku lub podrażnienia w miejscu powstawania tego nerwu występują wyżej opisane objawy. Przyczyn ucisku wyróżniamy wiele. Najczęstszą z nich jest ucisk na korzenie nerwowe przez uwypuklony fragment krążka międzykręgowego (dysk) lub zmiany zwyrodnieniowe zwężające kanał kręgowy. Do rzadszych przyczyn zaliczamy ucisk korzeni przez zmiany nowotworowe lub zmiany ropne w tej okolicy.
Szczególnie narażone na rozwinięcie się objawów rwy kulszowej są osoby prowadzące siedzący tryb życia, pracujące ciężko fizycznie, otyłe lub pozostające długo w wymuszonej pozycji, np. kierowcy.
W przypadku wystąpienia ostrego ataku najważniejszy jest odpoczynek i przyjęcie wygodnej dla siebie pozycji, w której dolegliwości bólowe zmniejszają się. Zalecane jest ułożenie (najlepiej na twardym materacu) na boku oraz zgięcie kolan w stawach kolanowych i biodrowych lub położenie się na plecach i podłożenie pod kolana poduszki.
Ulgę przyniesie przyjęcie doustnego leku przeciwbólowego oraz przeciwzapalnego zawierającego np. ibuprofen, metamizol lub diklofenak. Miejscowo możemy miejsce bólu posmarować maścią lub żelem o podobnym działaniu, przykładem takiego żelu może być DIP Rilif. Możemy również sobie pomóc stosując okłady rozgrzewające lub chłodzące.
Bardzo rzadko wskazane jest leczenie operacyjne. Poza leczeniem objawowym (doustnym oraz miejscowym) zmniejszającym ból, dodatkowo lekarz może zalecić leki rozluźniające mięśnie. Ważnym elementem jest również fizykoterapia (TENS, krioterapia, ultradźwięki) oraz rehabilitacja. Zastosowane odpowiednio wcześnie zapobiegają kolejnym atakom.
Pamiętaj, że nawet niewielkie przewlekłe bóle krzyża mogą być sygnałem rozwijających się zwyrodnień, które są najczęstszą przyczyną występowania rwy kulszowej. Aby je powstrzymać warto poznać i stosować się do podstawowych zasad. Unikaj niekorzystnych dla kręgosłupa obciążeń, staraj się utrzymywać prawidłową postawę, zredukuj masę ciała oraz wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie brzucha. Przykładowy zestaw ćwiczeń dla osób wykonujących na co dzień siedząca pracę w biurze znajdziemy na stronie: https://www.diprilif.pl/.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.