Opublikowany przez:
Kasia P.
2018-08-09 09:29:40
Autor zdjęcia/źródło: kąpiele lecznicze @ Zaprojektowane przez Freepik
Kąpiel lecznicza, jak każda kąpiel po prostu relaksuje. Poza tym jednak ma wiele właściwości prozdrowotnych. Kąpiele bowiem uaktywniają naturalne siły organizmu i zalecane są przy terapii dolegliwości układu ruchu, chorób skórnych, dolegliwości kobiecych, a także obrzęków. Kąpiele wpływają także na podniesienie odporności. Warto stosować je regularnie, żeby zauważyć dobre efekty. Sprawdź nasze receptury na zdrowe kąpiele lecznicze!
Stosuje się ją w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa, nerwobólów, reumatoidalnego zapalenia stawów, przewlekłych stanach zapalnych tkanek miękkich oraz stanów pourazowych. To także dobra kąpiel na dolegliwości kobiece.
Wystarczy, że kupisz sól uzdrowiskową, np. bocheńską, kłodawską, borowinową i będziesz postępować zgodnie z instrukcją zawartą na opakowaniu. Zaleca się robienie kąpieli na wieczór, ponieważ dobry sen jest przedłużeniem jej leczniczego procesu. Kąpiel powinna trwać ok. 10-20 minut.
O tym, że kąpiele koją nerwy wiedziano już od wiek wieków. Kąpiele takie nie tylko odprężają, lecz także przeciwdziałają przemęczeniu i ogólnemu wyczerpaniu. Ważne jest także to, że zwyczajnie poprawiają nastrój i podnoszą poziom energii.
Wystarczy zastosować olejek pomarańczowy lub lawendowy albo napar z 2 garści suszonych kwiatów akacji, garści liści melisy i lawendy. Temperatura wody powinna mieć ok. 37 stopni. Taką kąpiel również dobrze jest robić przed snem i zapewnić sobie po niej minimum 8 godzin zdrowego snu.
W przypadku zmian skórnych receptur na różne dolegliwości jest bardzo dużo:
Łuszczyca, trądzik – kąpiel w soli z Morza Martwego,
Egzemy, odmrożenia, oparzenia – kąpiel w odwarze z otrębów
Stany zapalne, ropne wykwity, trądzik – kąpiele w ziołach ( rumianek, krwawnik, fiołek trójbarwny, siemię lniane, skrzyp, szałwia, mięta, pączki sosny, kora dębu, tymianek)
Regeneracja naskórka – kąpiel borowinowa (można kupić sól borowinową)
Wszystkie kąpiele powinny mieć odpowiednio gorącą temperaturę wody (37 stopni C). Czas trwania takiej kąpieli to średnio 20-30 minut. Wystarczy się w niej przez ten czas powylegiwać. Ważny jest też głęboki oddech, ponieważ kąpiele lecznicze są także pięknie pachnące i działają nie tylko na skórę, lecz także cały organizm.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!